DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 219 Maar ik heb nog een anderen maatstaf aan te leggen, thans ter beoordeeling van den verbazenden vooruitgang dien onbesproken): „De Avondpost”, de „Haagsche Courant”, „De Residentiebode” deze met scherp geteekende kleur, „Het Familieblad”. Reeds uit een gevoel van bescheiden confraterniteit, mag ik niet tot beoordeeling, veelmin critiek mij hier geroepen gevoelen. Trouwens, de zeer talrijke, ontwikkelde lezerskring is gestadig in staat zich een oordeel te vormen over de waarde der courant die hij dagelijks ontvangt en, naar ik hoop, ook zal lezen met oordeel des onderscheids. De verzoeking kan ik echter niet weerstaan aan de kleine Pers, zooals wij haar dagelijks voor ons zien in onze naaste omgeving, den toetssteen aan te leggen waaraan een bij uitnemendheid deskundige meer dan 40 jaar geleden reeds keurde de kleine Pers die hij toen in ’t verschiet zag. „Ik versta zoo schreef hij onder goede volkspers een blad, dat ofschoon elke rubriek meer in miniatuur wordt behandeld, de afspiegeling is van de groote degelijke bladenin dien zin, dat het mede de nieuwste tijdingen bevat; dat het door talentvolle schrijvers de vragen van den dag doet behandelen; dat het op het gebied van handel en nijverheid, van kunst en wetenschap de algemeene kennis des volks, door middel van populaire en des te moeielijker te schrijven artikelen, doet ver spreiden. In één woord: niet een stuk papier met drukinkt zwart gemaakt, maar een blad dat voor het huisgezin van het volk kan worden wat in den kring van den ont wikkelden en welvarenden huisvader in Frankrijk is het Journal des Débats, in Engeland de Morning-Po st.” Een ieder kan nu zelf dezen maatstaf aanleggen en vergelijkingen maken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 232