DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. 224 1) En die courant, op hare beurt als „tegenwicht” dienende, heeft, sedert, zich eene belangrijke plaats veroverd onder hare zusteren. Men kan hier dus spreken van eene der afdwalingen van Het Vaderland. En sedert „wenschte” op den voorlaatsten dag der gestorven eeuw, op 30 December 1900, voor het eerst de Haagsche pers het Haagsche publiek een „goeden morgen’’. Het eerste Haagsche ochtendblad kregen wij in handen. Jaren lang reeds werd beweerd dat er behoefte bestond aan zulk versch geestelijk brood aan de ontbijt tafel. Het Dagblad door eene vroege, Het Vaderland door eene latere middag-editie, hadden reeds de genieting van dat versche nieuws sinds eenigen tijd ons geschonken. „De Nieuwe Courant” wilde het zóóveelste .Vederlandsche dagblad zijn, dat tweemaal per dag verschijnt. „Uit de groote beschavingscentra moet de intellectueele stroom naar buiten vloeien. Den Haag is ook zulk een centrum en daarom” zoo schreef de Redactie „is het eerste Haagsche ochtendblad een feit in de Nederlandsche en Haagsche persgeschiedenis”. Het behoort dus plichtmatig geboekstaafd in dit historisch overzicht. 1) „De invloed en de beteekenis der journalistiek met volle recht mocht mr. R. Macalester Loup, de afgetreden bekwame leider van Het Vaderland, 't in zijn afscheids woord aan zijne lezers zeggen is in ’t achter mij liggend 'tijdperk reusachtig toegenomen en de verant woordelijkheid van wie in haar dienst staan, is er te zwaarder om geworden. Geroepen als zij meer en meer wordt om leiding te geven aan de volksopinie op elk gebied en om leermeesteres te zijn der democratie, aan wie de toekomst behoort, hangt die toekomst voor een groot deel af van haar inzicht, haar tact, haar eerlijkheid.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 237