227 DE HAAGSCHE DAGBLADPERS IN DE I9E EEUW. verschijnende bladen en ook tot de buitenlandsche centrale nieuwsbureaux. Het werkt dus nationaal en internationaal. Omzichtigheid en vertrouwbaarheid, dat zijn de twee hoofdvereischten die onverbiddelijk aan dat Bureau worden en kunnen worden gesteld. Als schakel in den grooten telegrafischen keten die de wereldpers met de wereld gebeurtenissen in contact brengt, heeft het Bureau zich moeten verzekeren eigen informaties aan de bron-zelve, uitmuntend en tegelijkertijd van een strenge objectiviteit de diensten die men vraagt mogen alleen worden gecompen seerd door het gewicht der verspreide publiciteit. Iedere gedachte aan Tendenz-berichten blijft verre en moet verre blijven van dezen hoog boven de partijen staanden inlich tingsdienst. Wat het binnenland betreft, worden meermalen daags langs den gewonen verkeersweg, langs telegrafischen of telefonischen weg, de gebeurtenissen in Staat en stad, van Parlement en Raadzaal en rechtzaal, in vereenigings- of kunstgebouw, aan het Hof en van de Regeerings- colleges, op handelsgebied en nijverheidsgebied, wereld kundig gemaakt in verschillenden vorm, afhankelijk alweder hetzij van de uitgebreidheid van het blad, hetzij van den aard der aangegane overeenkomst. In het Parlement heb ik den lezer reeds een blik doen slaan; de groote, haast oneindige verscheidenheid waarin van de parlemen taire tribune rechtstreeks wordt verzonden, komt uitteraard nog meer voor in de bureaux zelven van waar de algemeene, en de bijzondere wenschen en smaken moeten worden bevredigd en de grootste nauwgezetheid inzonderheid moet worden betracht voor de locale belangen welke voor de provinciale pers een levensvraagstuk zijn. Men kan zich dus voorstellen hoe duizendvoud de zorgen en beslommeringen zijn, die, vooral bij groote en gewichtige gebeurtenissen, op de Directie van dat correspondentie- bureau rusten. Maar hoe uiteenloopend, hoe veelzijdig,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 240