’S-GRAVENHAGE GEDURENDE DE 19DE EEUW. 17 thans Staatsspoor, geopend; belangrijke maatregelen volgden elkander nu snel op: reeds was in i86062 de Gravenstraat aangelegd, de oude vleeschhal tot politie bureau verbouwd, de brood- en meelfabriek toenmaals een modelinrichting geopend en de vriendelijke, bloem rijke Dierentuin in 't leven geroepen, maar in 1871 werd het van ouds bekende Wachtje aan het Zieke hervormd tot eene inrichting voor de koepokinenting, de openbare reiniging en de gasfabriek (in 1873) werden onder ge meentelijk beheer genomen, in 1874 de duinwaterleiding in gebruik gesteldsteeds deden zich meer grootstadsche eischen geldende Lange Poten werden verbreed, de Koningsbrug als hoofdtoegang tot het Bosch werd ver nieuwd en verfraaid in 1878, doch' het met ontzaggelijk veel zorg gebouwde Ministerie van justitie kwam eerst in 1883 gereed. Als eene hoogst nuttige instelling begroetten wij in 1873 de melkinrichting thans zoo algemeen gunstig bekend als de „Sierkan”, sedert door anderen opgevolgd doch nog niet overtroffen. Van dien tijd dagteekent ook de restauratie van het Stadhouderlijk kwartier en de aanleg van twee flinke straten (Twent en Sirtema) door het toen nog altijd als warmoezierderij geëxploiteerde Korten- bosch, voorheen naar men zeide eene oude heerlijkheid met eigen jurisdictie en lang ommuurd gebleven; de Bijdragen en Mededeelingen van „die Haghe” van 1900 lichten ons echter daaromtrent beter in. Na eenigen strijd werd in 1880 Spinoza’s beeld onthuld op de Paveljoens- gracht, algemeener adhaesie vond de fraaie fontein op het Bankaplein en de Verhuel- en Cremer-banken aan de waterpartij in de Scheveningsche boschjes, al had men den laatsten wel ietwat eleganter gewenscht, baksteen is toch maar baksteen. Van meer belang en reeds lang gewenscht was de 2

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 26