HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. 25° was, van welke soort men Hermanns Mutzenbach, later in de Spuistraat was, van welke soort men er hier ter stede dan ook 49 telde. Daaronder bezat de van ouds bekende winkel van Happel in de Schoolstraat, later door de firma Sack en thans door den heer Stöcker gedreven destijds eene groote vermaardheid. Als een bewijs van het aanzien, waarin deze zaak bij het hof stond, verhaalt men, dat, toen Prinses Wilhelmina, de weduwe van Willem V, na de restauratie van 1813 ais prinses-douairière in den Haag terugkeerde, een harer eerste vragen, na hare aankomst was: „Is de winkel van Happel er nog?” Later wordt deze winkel dan ook genoemd het Koninklijk magazijn van bijouterieën. Tot hetzelfde genre behoorde ook de handel in Neurenburger waren van destijds in de Lange Poten en gevestigd, die thans nog in de Veenestraat onder de firma Brückel-Mutzenbach als „Manusje van alles” voortleeft, welke naam eene Haagsche vermaardheid heeft verkregen en een eervol getuigenis van’s mans veelzijdigheid aflegt, ’t Is merkwaardig dat onder 13 messen- en instrument makers, die hier bij den aan vang der XlXe eeuw hun bedrijf uitoefenden, de namen Fonderie en Bastet, die ook nu nog op dit gebied een goeden klank hebben, respec tievelijk reeds drie- en tweemaal voorkomen. De laatste twee woonden in het Achterom en een hunner was de opvolger van een zekeren Bertrand van wien men ver haalt dat hij in de 17e eeuw door den Franschen Kardi- naal-minister Mazarin om staatkundige redenen uit Frankrijk was verbannen en in het Achterom een messenmagazijn opende met een uithangbord, waarop aan de eene zijde de kardinaal in zijn rood gewaad en aan de andere zijde een roode kat was afgebeeld, met het onderschrift: Aux deux méchantes bêtes. Op verzoek van den Franschen gezant werd onze messenmaker gedwongen de beeltenis van den kardinaal door een tweede roode kat te vervangen,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 263