269 HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. 2e helft der eeuw nam zij zoo snel toe, dat er in 1865 reeds 756 man aan het werk waren, doch in de laatste 20 jaren is er weinig vooruitgang te bespeuren. In 1899 was er het toch nog aanzienlijk getal van 642 arbeiders werkzaam, terwijl de stoommachines te zamen 177*72 paardenkracht vertegenwoordigden. Verschillende stand beelden, als die van Vondel, Rembrandt en Laurens Jansz. Koster werden in deze fabriek vervaardigd, die meermalen ook bestellingen voor de Koloniën of voor de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche en de Hollandsche Spoorwegmaatschappij afleverde. De fabriek, die sedert een tiental jaren door de Naam- looze Vennootschap „de Pletterij” wordt gedreven, bestaat uit verscheidene onderdeden. Men treft er aan een metaal- en ijzergieterij, een koper- en loodpletterij, een lood- en zinksmelterij, een koperraffinaderij en verder eene fabriek van vuurvaste steenen, van geweerpatronen en van stoom- en andere werktuigen. Door dit groot aantal onderdeden kan over het algemeen ook in slappe tijden een aan zienlijk aantal werklieden bezig worden gehouden, al zouden ook sommige onderdeden stilstaan. In 1899 werden er verwerkt: 6.750000 K.G. gewalst ijzer en staal, 3.300.000 K.G. gegoten ijzer en 1.320000 KG lood. De fabriek van Sterkman, oorspronkelijk, gelijk wij boven zagen, eene bescheiden kachelfabriek, verwierf zich al spoedig eene waardige plaats naast hare grootere zuster, daar ze zich niet minder, ja nog sneller uitbreidde dan deze. Vonden omstreeks 1850 nog geen 50 arbeiders er werk, 15 jaren later was hun getal reeds gestegen tot 400Zij legde zich vooral toe op de fabricatie van stoom- en andere werktuigen. Zoo leverde zij over het geheele land en ook voor het buitenland tal van stoom gemalen, stoomketels, viaducten, bruggen, stationsover- kappingen, gashouders en allerlei marine- en oorlogs-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 282