HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. 274 met de groote Parijsche passementfabrieken doorstaan. Hoewel de uurwerkindustrie zich hier hoofdzakelijk tot reparaties bepaalde, zoo kan zij toch ééne belangrijke inrichting aanwijzen, die reeds gedurende de helft eener eeuw op dit gebied ook buiten den Haag een goeden naam bezit. We bedoelen die van de firma Volcke en Zn., welke firma niet alleen den titel van stadsuurwerkmaker bezit, maar ook de uurwerken voor de torens van ver schillende naburige steden, alsDelft, Gouda, Haarlem alsook voor de beurs te Rotterdam vervaardigde, terwijl dat voor de Koninklijke stallen alhier mede door haar geleverd werd. Tengevolge van de groote bedrijvigheid in het bouwvak namen ook de houtzagerijen in aantal en grootte toe. Vond men hier omstreeks 1850 twee windhoutzaagmolens, thans treft men hier reeds 8 stoomhoutzagerijen aan, waaronder die van v. Gogh, oorspronkelijk een der twee genoemde molens, v. Malsen, Dekker e.a. Wel hebben zij alle vrij druk werk, maar toch wordt ook hier weer geklaagd over den invoer uit het buitenland van gezaagd en geschaafd hout; terwijl ze bovendien veel lijden door de slechte vaartgemeenschap in deze gemeente, zoodat de meeste slechts voor locaal verbruik werken en er maar twee voor den eigenlijken handel van belang zijn. We zouden te veel van het geduld onzer lezers vergen, indien we alle takken van industrie, die zich in deze stad ontwikkeld hebben, wilden nagaan en moeten ons er toe bepalen een greep te doen om te trachten uit de enkele onderdeelen, die we noemen, een algemeen overzicht te verkrijgen. Bij voorkeur houden we ons trouwens vooral met die takken van industrie bezig, die niet alleen voor den Haag en de Hagenaars, maar ook daarbuiten van gewicht zijn. Onder de fabrieken van deze soort trekt onze aandacht de Haagsche porcelein- en kunstaardewerk-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 287