276 HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. den Hofsingel, welke inrichting later herhaaldelijk werd uitgebreid. Het aantal aansluitingen neemt nog jaarlijks belangrijk toe, gelijk hieruit kan blijken dat, terwijl in 1889 ongeveer 2000 lampen aangesloten waren, dit aantal in 1899 tot 15170 was gestegen, terwijl nog 800 lampen op aansluiting wachten. In het gebouw van het station is ook eene filiale der firma Siemens en Halske te Berlijn gevestigd tot levering van het benoodigd materiaal voor electrisch licht. Ongeveer ter zelfder tijd als de electrische verlichting deed ook de telefoon haar intrede in den Haag. In 1883 toch werd zij door de Nederlandsche Bell-telephoon- maatschappij in werking gebracht en sedert dien tijd zag zij het aantal harer geabonneerden gestadig uitbreiden, zoodat het in 1900 tot 1373 was geklommen. Het behoeft hier niet gezegd te worden van hoe onwaardeerbaar nut de telefoon is voor den- handel, waar, meer dan op eenig ander gebied, tijd geld is. Ook door de intercommunale telefoonverbinding, waardoor den Haag sedert eenige jaren met verschillende gemeenten in ons land en met enkele daarbuiten in gemeenschap is, worden de belangen van handel en nijverheid ten zeerste gebaat. Van beide laatstgenoemde uitvindingen wordt echter nog door betrekkelijk slechts weinigen gebruik gemaakt; van meer algemeen belang is de groote verandering en ontwikkeling, die, eveneens in de tweede helft der eeuw, in de fabricatie der voedingsmiddelen plaats had. Hier boven herinnerden wij er reeds met een enkel woord aan, dat de 9 korenmolens, die men hier in 1850 nog aanschouwde, vooral aan de meelfabrieken hun ondergang te wijten hadden. Zoo verrezen de stoommeelfabriek van de firma Nicola en Koechlin aan de Geestbrug, de Brood- en Meelfabriek aan het Korte Groenewegje en later de Meel fabriek van de firma Wijsman en Co., die echter in 1887

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 289