19 x) Gelukkig bleef deze interessante verzameling althans voorloopig voor de residentie behouden. ’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. frisch water, men vond toch dat de streng klassieke stijl geen verband houdt met het omringend groen; daarentegen juicht jong en oud de hulde toe, welke men bij het Hotel Promenade schonk aan Constantijn Huygens als schepper van onzen zoo gewaardeerden Seheveningschen weg. In 1895 aanvaardde het Gemeentebestuur de Historische Galerij, uit Arti et Amicitia te Amsterdam afkomstig, als geschenk van den Pleer van Hattum van Ellewoutsdijk en gaf die vaderlandsche verzameling, waartoe schilders van naam in den tijd schoone bijdragen leverden eene plaats in verschillende corridors der bovenverdieping van het raadhuis alwaar het vorstelijk cadeau ongetwijfeld niet tot zijn recht komt, zoodat dan ook eene verplaatsing naar de hoofdstad is voorgenomen x). Datzelfde jaar was getuige van nieuwe, ernstige pogingen zoowel uit de stad als uit het dorp aangewend om Scheveningen eene haven te bezorgen; de herhaalde adressen voerden eerst aan het einde der eeuw tot eene gunstige beslissing, maar er zijn trouwens een paar millioen mede gemoeid. „Dat het niet de eerste maal was dat Scheveningen zich verheugde in het vooruitzicht een visschershaven te bekomen leeren ons de kroniekenruim tachtig jaren geleden werd er bijna evenzoo druk gevlagd en gejoeld als dit keer, want toen had Willem I aan zijne trouwe visschers de ver zekering gegeven hij zijn krachtigen steun zou verleenen aan eene ontworpen haven.” Het eerste gedeelte van de Laakhaven, die waarschijnlijk een nieuwe handelswijk in het zuiden zal doen ontstaan, kwam in 1900 gereed. In dit herinnerings overzicht mogen wij niet verzuimen melding te maken van eenige tentoonstellingen die vrij

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 28