28o HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. Hoe ’t mogelijk was dat onze voorvaderen van het begin der eeuw in wier leven de oud-vaderlandsche pijp toch een voorname rol speelde, zich konden behelpen met de 26 tabak- en snuifwinkels die we hier destijds aantroffen, moet ons thans een raadsel toeschijnen, daar we meenen niet te overdrijven, indien we zeggen dat de winkels van deze soort thans niet meer te tellen zijn. Behalve door haar vele drank- en banketbakkerswinkels is onze gelukkige residentie dan ook om haar fabelachtig aantal sigarenwinkels vermaard. Bovendien telt zij naast enkele groote nog tal van kleine en kleinere sigaren fabrieken. De voornaamste is nog altijd die van de firma van der Boor, die onder den naam „De rijzende hoop” reeds in 1831 in de Schoolstraat werd opgericht. De verzending naar het buitenland is in de laatste jaren verminderd, maar daarentegen is de afzet in het binnen land toegenomen, zoodat deze fabrieken niet te klagen hebben, of ’t moest zijn over de hooge loonen, hier ter stede, hooger dan in andere plaatsen. Dat op allerlei gebied de zaken in de laatste jaren eene groote uitbreiding hebben ondergaan, kan o.a. ook hieruit blijken, dat in 1899 hier ter stede 4 machinale stoffen- ververijen en niet minder dan 10 wasch- en bleekin- richtingen, alle door stoom gedreven, bestonden. Wat den toestand der bouw- en aanverwante vakken betreft, zoo is het duidelijk, dat de voortdurende uitbreiding der Gemeente, en als gevolg hiervan het bouwen van verschillende kerken en scholen gedurende de laatste 50 jaren aan velen werk verschafte. Het aantal van hen die zich architecten of bouwkundigen noemen is thans reeds tot over de 400 gestegenTelde den Haag in 1850: 10.780 huizen, in 1897 vond men er reeds 34.025 zoodat dus het aantal in minder dan 50 jaar was ver drievoudigd. In een jaar als 1896, waarin dan ook het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 293