28i HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. grootste aantal huizen werd gebouwd, bedroeg de toename niet minder dan 1292! Het gevolg van een en ander was dat vele bouwondernemers zonder eenig eigen kapitaal en vaak zonder bekwaamheid, door geldelijke hulp van speculanten aan het bouwen gingen. Dikwijls moesten ze echter na eenigen tijd tot hun vroegeren staat van ondergeschikt werkman terugkeeren en waren ze al wijzer geworden, zoo was dit doorgaans niet zonder schade en schande geschied. In den laatsten tijd doet zich jaarlijks in meerdere of mindere mate het verschijnsel van werke loosheid voor. Wel leert de ervaring dat dit slechts zelden het geval is bij werklieden die hun vak grondig verstaan, maar toch is, zonder twijfel, met het oog op de voortdurende toeneming der bevolking, uitbreiding van de bronnen van bestaan te dezer stede wenschelijk. Een krachtig middel tot bevordering der nijverheid bieden tegenwoordig de tentoonstellingen. Kwamen deze, gelijk wij zagen, reeds een enkelen keer in de eerste helft der eeuw voor, eerst in de tweede helft hebben zij die uitbreiding ondergaan, die wij in onze dagen aan schouwen, zoodat men kan zeggen dat er nu geen jaar voorbij gaat dat ons niet een of meer tentoonstellingen brengt. Het zijn natuurlijk vooral de vak-tentoonstellingen, die het best aan het eigenlijke doel beantwoorden. In 1858 werd er in den Haag eene industriëele tentoon stelling georganiseerd door eene onderneming die ten doel had de producten van alle natiën afwisselend in de groote steden van Europa ten toon te stellen om daardoor meer onderlinge bekendheid en waardeering uit te lokken, maar door gebrek aan vertrouwen bij de industriëelen is dit groote plan mislukt en uitgeloopen op eene gewone nijverheidstentoonstelling. Vooral de vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerks- nijverheid, de Haagsche afdeeling van de Nederlandsche

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 294