284 HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. Het was weer aan de ijverige bemoeiingen der Ver- eeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerks- nijverheid te danken en op haar initiatief dat in 1873 de Ambachtschool tot stand kwam, met subsidie van de gemeente. Hier werd het practisch onderwijs in ver schillende ambachten met het theoretische verbonden. Hoewel ook deze inrichting met tal van moeielijkheden, misvattingen en vooroordeelen had te kampen, zoo heeft zij zich toch, niet alleen staande kunnen houden maar ook belangrijk kunnen uitbreiden. Zij begon met 41 leer lingen en in 1899 telde zij er 240. Toch zijn er nog velen onder werkbazen en werklieden die aan de opleiding in eene werkplaats de voorkeur geven boven die in de school. Dit vindt misschien zijne oorzaak daarin, dat jongelui die de Ambachtschool hebben bezocht, zich te onrechte verbeelden dat ze nu ook knappe werklieden zijn en niet begrijpen dat ze dit eerst, na een of meer jaren in de practijk bezig te zijn geweest, zullen worden. Uit het feit dat verschillende werklieden-vereenigingen, de Christelijke Volksbond, de vereeniging Armenzorg en het Gemeentebestuur leerlingen voor hun rekening de Ambachtschool laten bezoeken, blijkt echter wel, dat het vertrouwen, dat in die kringen in de opleiding aldaar gesteld wordt, toeneemt. In 1882 werd de Burger dag- en avondschool opge heven en in het volgend jaar kwam in de plaats der dagschool de Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus. De avondschool werd nu door leeraren der ambacht school in het gebouw dezer school voortgezet en werd in 1899 door 94 leerlingen bezocht. Daarnaast wordt sedert 1885 gedurende de winteravonden een cursus in het teekenen voor volwassen handwerkslieden gehouden, sedert 1893 ook dienstbaar gemaakt voor hen, die in hun ambacht den graad van meester of gezel willen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 297