HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. 285 837 leerlingen, indien verwerven. Deze cursus telde in 1899: 58 bezoekers. Ook aan de Academie van beeldende kunsten is gedurende de winteravonden een teekencursus voor a.s. ambachts lieden verbonden, en dat deze zeer gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het aanzienlijk aantal van die er in 1899 gebruik van maakten. Sedert 1863 bezit den Haag eene Leesinrichting voor den handwerks- en ambachtsman, die een gunstigen invloed op de beschaving der werklieden zou kunnen uitoefenen, ze slechts door dezen bezocht werd, doch onge lukkig treft men onder de velen, die er des winters gebruik van maken, zelden of nooit een handwerks- of ambachtsman aan. Dat men hier ter stede ook de behoefte aan goed onderwijs tot opleiding voor den handel begint te gevoelen, waaraan over het algemeen in ons vaderland nog veel ontbreekt, bewijst de oprichting en vooral ook de bloei van de middelbare school voor handel en administratie die hier in 1899 door den heer Tijmstra is geopend en die in den korten tijd van haar bestaan reeds ten volle getoond heeft levensvatbaarheid te be zitten en in eene werkelijke behoefte te voorzien. Gedeel telijk werd daarin reeds voorzien door de afdeeling ter opleiding voor den handel, die sedert eenige jaren aan de Hoogere Burgerschool met 3 jarigen Cursus is verbonden. Om ook de meisjes uit de middelklasse in staat te stellen op fatsoenlijke wijze in haar onderhoud te voorzien, werd op initiatief van de Haagsche afdeeling der maatschappij ter bevordering van Nijverheid, met steun van andere vereenigingen in 1876 de Industrieschool voor meisjes opgericht, die in gunstigen toestand verkeert en in 1899, 137 leerlingen telde. Dezelfde maatschappij richtte ook de eerste kookschool in Nederland hier ter stede op, waar niet alleen onderwijs in de kookkunst, maar in allerlei huishoudelijke en andere vakken wordt gegeven,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 298