■Z&-] HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. ook eenige leerlingen op de ambachtsschool geplaatst. In 1890 zorgde zij voor de opleiding van 25 leerlingen. Eene vereeniging, die inderdaad onwaardeerbare diensten aan den werkman bewijst, is die tot verbetering der woningen van de arbeidende klasse, dien 1853 begon met enkele woningen op Schuddegeest te bouwen. In 1870 bezat zij reeds 398 woningen en in 1899 bedroeg dit aantal ongeveer 600. Zij houdt zich niet alleen bezig met het bouwen van nieuwe woningen, zooals ze in de laatste jaren bijna 50 woningen tusschen Hoefkade en Parallelweg heeft doen verrijzen, maar zorgt ook voor het verbeteren van oude. Ook koopt ze meermalen oude krotten aan om die door geriefelijke en gezonde woningen te vervangen, zoodat deze vereeniging in alle opzichten onze sympathie verdient. In niet mindere mate kan dit gezegd worden van de Spaarbank, die reeds in 1818 door het Haagsche departe ment der Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd opgericht en die zeer heilzaam heeft gewerkt om de spaarzaamheid bij den werkman aan te kweeken. Onder de vele andere inrichtingen in het belang der werklieden, noemen we nog slechts de Alg. ’s-Gravenhaag- sche Werkliedenvereeniging, de Nederlandsche nationale vereeniging voor werklieden, de ’s-Gravenhaagsche Am- bachtsvereeniging, de Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werklieden en het Nederlandsch werkliedenfonds, terwijl ook de Christelijke en de R. Kath. Volksbond onder deze rubriek niet vergeten mogen worden. Zeer groot is ook het aantal vakvereenigingen, die in den laatsten tijd zijn opgericht en die eenigszins aan de vroegere gilden herinneren, ja waarvan sommige zelfs den naam dier gilden dragen, alshet Houtbewerkersgilde St. Joseph, het Metaalbewerkersgilde St. Eloy, het Schilders gilde St. Lucas enz. Vele onderscheiden zich echter voor-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 300