HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. 290 die als zoovele voorsteden zijn te beschouwen. We denken hierbij, behalve aan Scheveningen, aan dorpen als Voorburg, Rijswijk en Loosduinen; ja, sedert Delft door een stoomtram met den Haag is verbonden, komen vele Delvenaars hier hunne inkoopen doen tot het nadeel der neringdoenden aldaar. Ook het aantal van hen, die te Amsterdam of Rotterdam hunne zaken hebben en in den Haag verblijf houden, neemt in de laatste jaren belangrijk toe en reeds is men bezig met de voorbe reidende werkzaamheden voor een electrischen spoorweg om de verbinding tusschen Scheveningen en den Haag met Rotterdam nog korter en gemakkelijker te maken dan nu reeds het geval is. Gelijk van zelf spreekt, had een en ander eene groote verandering in het uiterlijk van den Haag en hare omgeving ten gevolge, waarover onze voorvaderen uit het begin der eeuw zich niet weinig zouden verbazendoch indien ze eens een blik konden werpen op onze tegenwoordige winkelstraten, vooral wanneer ze des avonds in hare volle glorie schitteren in eene zee van licht, dat uit tal van gas- of electrische lampen, als uit zoovele zonnen, door de hel stralende spiegelruiten stroomt en de oogen der wandelaars en kijkers dreigt te verblinden, dan voorzeker zou het hun moeite kosten daarin dezelfde straten uit hun eigen tijd te herkennen, zooals die des avonds door het kwijnend licht van een paar kaarsen of olielampjes van achter de kleine ruitjes dier dagen werden beschenen, gelijk we dat nog tegenwoordig in kleine winkeltjes in enkele achterbuurten of op kleine dorpen kunnen aanschouwen. En niet alleen het uiterlijk, maar vooral ook het inwendige dier winkels, nu magazijnen, zou wel in staat zijn hunne verbazing en bewondering op te wekken. We kunnen hier niet de verschillende maga zijnen, die den Haag op allerlei gebied bezit, opsommen;

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 303