295 HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. Overdekte Markt in de Wagenstraat, die in 1883 werden geopend, doch geen van beiden aan de verwachting beantwoordden en de eene na de andere verdwenen. De reden, waarom aan de meeste markten hier ter stede zulk een droevig lot beschoren is, zal voor een deel- daarin zijn te zoeken, dat de Hagenaars over ’t algemeen te deftig zijn om te gaan markten, terwijl zij bovendien, zoogoed als gewone stervelingen, te zeer op hun gemak zijn gesteld, om niet met het toenemend te koop aanbieden langs de huizen hun voordeel te doen. Uit de voorgaande bladzijden bleek ons herhaaldelijk, hoe de vestiging van verschillende nieuwe zaken, alsook de wijze, waarop reeds bestaande werden uitgebreid, de bedrijvigheid in den Haag belangrijk deed toenemen. Met dat al zou deze stad echter nog niet op commercieel gebied zijn geworden, wat zij thans is, ware het niet dat hier in de laatste jaren een handelsgeest is ontstaan, die nog wel in zijn opkomst is, maar die toch reeds duidelijke blijken van zijn bestaan heeft gegeven, daar het hieraan is te danken dat er in den Haag onder scheidene maatschappijen en vennootschappen in het leven zijn geroepen met mercantilistische doeleinden, wier aantal inderdaad aanzienlijken is dan men oppervlakkig zou meenen. Zoo werden hier op het gebied van het ver zekeringswezen, behalve de twee assurantie-maatschappijen die in 1805 en 1806 werden opgericht, tal van andere gevestigd, ter verzekering tegen brand, inbraak, ziekte, invaliditeit, ongelukken enz. Om slechts enkele der grootste te noemen, herinneren we aan de Eerste Nederlandsche Verzekeringmaatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken op den Kneuterdijk, terwijl ook de groote Assurantiemaatschappij tegen brandschade „de Neder landen” van 1845 vóór eenige jaren hier haar domicilie heeft gekozen. Behalve een zeer belangrijk Agentschap

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 308