296 HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. van de Nederlandsche Bank, dat van het jaar 1867 dagteekent, zag men hier bovendien verscheidene groote en kleine bankinstellingen, hypotheekbanken, crediet-ver- eenigingen en dergelijke opkomen, die een duidelijk getuigenis afleggen van de groote ontwikkeling, die in de laatste jaren ook in den geld- en effectenhandel hier ter stede heeft plaats gehad; terwijl we hierboven reeds konden opmerken, hoe de uitbreiding van bestaande onder nemingen en de exploitatie van nieuwe van lieverlede zoovele naamlooze vennootschappen en maatschappijen in het aanzijn riep, dat men die thans bij tientallen zou kunnen tellen, zoodat we hier, om een voorbeeld te noemen, omstreeks 25 maatschappijen tot exploitatie van bouw terreinen en onroerende goederen en nog 16 coöperatieve bouwvereenigingen aantreffen. Daarbij komt dat de aan wezigheid van zoovele gepensionneerde Indische ambte naren en officieren en anderen die in Indië werkzaam zijn geweest ten gevolge had dat ook tal van Indische ondernemingen, als daar zijn: tram- en spoorwegmaat schappijen, cultuurondernemingen, maatschappijen tot exploitatie van mijnen, petroleumbronnen en dergelijke hier ter stede werden gevestigd, wier aantal thans reeds tot een veertigtal meer of minder belangrijke is geklommen. Onder deze noemen wij slechtsde Nederlandsch-Indische Spoorweg-maatschappij, die reeds in 1863 met een kapitaal van 10 millioen in den Haag werd gevestigd met het doel spoorwegen in Indië aan te leggen, de Semarang- Joana- en de Oost-Java stoomtram-maatschappij, de groote Billiton-maatschappij tot exploitatie van tinmijnen, in i860 alhier opgericht, waarvan het kapitaal grootendeels door Haagsche ingezetenen werd ingeschreven, de maatschappij Suriname voornamelijk tot exploitatie van de goudvelden aldaar, de Kon. Ned. Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned. Indië en daarnaast de Petroleum-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 309