HANDEL EN NIJVERHEID VAN DEN HAAG, ENZ. 3°7 nu trok dit Kurhaus en al het schoons dat eraan ver bonden is (de wandelpier, waarmede het in het jaar 1900 werd verrijkt, niet te vergeten) zoozeer de belangstelling der Hagenaars tot zich, dat er voor de visscherij niet veel kon overblijven; doch erkend moet worden dat ook in dit opzicht in de laatste jaren verandering merkbaar is en dat men meer en meer het belang der Scheveningsche visscherij als een Haagsch belang is gaan beschouwen. Meermalen hadden wij trouwens ook in de voorgaande bladzijden gelegenheid er algemeen al wat handel en toenemende belangstelling mag verheugen en op te wijzen, dat over het nijverheid betreft zich in eene van de zijde der Hagenaars het is ons tevens gebleken dat de oorzaak van dit verschijnsel hierin te zoeken is, dat zij ook in steeds meerdere mate daarbij waren betrokken, daar de aanwezigheid te dezer stede van groote kapitalen, gevoegd bij een van lieverlede ontwakenden handelsgeest, onder scheidene nijverheidsondernemingen deed ontstaan of aan reeds bestaande uitbreiding gaf, terwijl ook de ontwikkeling van den geld- en effectenhandel er zeer door werd be vorderd. Op verdienstelijke wijze tracht de Haagsche Kamer van Koophandel steeds de belangen van handel en nijverheid bij de regeering of anderszins te behartigen en nog in 1896 had op haar initiatief en onder presidium van haar voorzitter hier ter stede eene vergadering plaats van afgevaardigden van verschillende kamers uit het ge- heele land ter bespreking van wijzigingen in de organi satie der Kamers en ter verkrijging van meerdere samen werking onderling. Waar dus vóór 100 jaar op het gebied van handel en nijverheid den Haag slechts kwijning en verval ver toonde, daar mogen wij thans, inplaats daarvan, wijzen op ontwikkeling en vooruitgang, een verblijdend ver-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 320