3U UIT DEN SOLDATENDOOS VAN DEN I-IAAG. en een zeer groot gedeelte der aan de gevechten in Noord- De krijgsgevangenen zieken waren te danken Holland met de Engelschen. Het is mij niet gelukt eene juiste opgave te vinden van de alhier in garnizoen zijnde Fransche troepen, wel vond ik nu en dan enkele feiten van hen vermeld. Zoo was o.a. op 21 Dec. 1799 een fransch soldaat „pommade” gaan koopen tot het opmaken van ’s mans knevel, waartoe hij een der deftige winkels in de Bagijne- straat had uitgekozen. Hij werd echter aangevallen door 2 soldaten van het ie Baton, der ic Brig en volgens den Franschen Generaal Rostollant gewond. De burgers uit den omtrek werden door Officieren, Commissarissen belast met het onderzoek scherp ondervraagd, maar al die Dames en Heeren verklaarden, dat zij geen soldaten van de ie ]/2 Brig., dien avond in de straat hadden gezien, maar wel een beschonken fransch soldaat, die met iedereen ruzie zocht. Het onderzoek loopt dan ook op niets uit. Op 4 Januari krijgt de Agent van Oorlog G. J. Pijman van den Franschen Generaal bericht, dat op 5 Januari de helft van de 4e Compie. van het 4e Regt- Rijdende Artillerie uit Rijswijk in den Haag zal komen en bij de burgerij moet worden ingekwartierd. Om de lasten van die billeteering voor de burgerij zoo veel mogelijk te verlichten, werd het bevel gegeven de ledige huizen des noods met geweld in beslag te nemen tot huisvesting der fransche troepen. Het Leprozenhuis diende daarbij eveneens tot Kazerne. De onophoudelijke inkwartieringen waren een groot bezwaar voor de inwoners en toen nu weer een detachement van 250 conscrits moest worden ingekwartierd begon de Municipaliteit daartegen bezwaar te maken. Helpen deed ’t niet veel, want de ie Commissaris Janssens kreeg last zorg er voor te dragen, dat de Municipaliteit zich stipt zou houden aan

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 328