3i6 J) Vermoedelijk het Plein. UIT DEN SOLDATENDOOS VAN DEN HAAG. De Jagers te Paard dienden tot Gardes van den Generaal en Chef Angereau. Aan militaire schouwspelen ontbrak het toen natuurlijk evenmin als thans. Den 3 Febr. 1800 geeft de Generaal Rostollant kennis, dat op 5 Febr. de Fransche troupes vereenigd zullen worden „dans la place de la Haye,” x) om trouw te beloven aan de Constitutie en dat die plechtigheid zal worden aangekondigd in den avond van 4 Febr. door een salvo van 21 kanonschoten, terwijl op den feestdag twee dergelijke salvos zullen afgevuurd worden n.l. te 8 en te 12 uur. Den 23 April 1800 werden de Hagenaars wederom vergast op 3 salvos van 21 kanonschoten en nu met eene dubbele parade wegens viering van den dag, waarop de Staatsregeling voor het Bataafsche volk aan genomen is door de Beide Kamers van het Vertegen woordigend Lichaam. Het woordje „dubbele parade” en de aard van het feest doen mij vermoeden, dat bij dit feest ook werd geparadeerd door de Bataafsche troepen. Voor de fransche troepen werd de taptoe des avonds te 8 uur en voor de Bataafsche troepen sedert 1 April 1800 des avonds te 10 uur geslagen. Mocht men zich voorstellen dat het garnizoen niet anders had te doen dan eene wandeling door het bosch of door onze hoog geroemde Veenestraat, Hoogstraat, enz., dan vergist men zich schromelijk. Behalve de voortdurende oefeningen eiken dag op vastgestelde uren werden er nu en dan gecombineerde oefeningen gehouden, maar vooral waren het de zware wachtdiensten, die op het militaire element drukten. Zoo waren bijv, eiken dag te Scheveningen tot bewaking van de kust tegen de Engelschen, 1 Luitenant,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 330