UIT DEN SOLDATENDOOS VAN DEN HAAG. 331 gelegd werd tot inschrijving van vrijwillige giften. Den 16 Februari schonk een onbekende 1200 voor het Leger. Na den slag bij Leipzig op 18 October 1813 veranderde de geest der bevolking aanmerkelijk en 17 November had de bekende opstand in ’s Gravenhage plaats; de Nationale Gardes werden 21 November her doopt in Orange GardesLeopold, Graaf van Limburg Stirum werd Gouverneur Generaal der Gewapende Macht in Holland (24 Nov.) en Gepensionneerden mili tairen werden (25 Nov.) weer opgeroepen tot dienstneming. Een korps Engelsche troepen kwam te 6 uur n.m. van den 30 November te Scheveningen aan wal en 3 December werd de oprichting van 6 Kompagnien Schutterij aan genomen, welke tot 21 Juli 1814 den garnizoensdienst waarnamen en toen bij dagorder van den Kolonel van der Goes de tevredenheid vernamen van Zijne Koninklijke Hoogheid over de bewezen diensten, die nu voortaan onnoodig zouden zijn door het binnen mar- cheeren van Garnizoen. Den 18 November 1814 had men voor het eerst weer eens een echt Hollandsch feest bij gelegenheid van de verjaring van Hare Kon. Hoogheid de Souvereine Vorstin en tevens ter herdenking van de verlossing uit de tirannie. Te 91/a uur v.m. had eene groote parade plaats van Infanterie, Cavalerie, Landmilitie en Schutterij. De feest vreugde werd echter te 8'/2 uur ’s avonds gestoord door een feilen brand in de stallen van het Regiment Huzaren in het Voorburgstraatje. Den 1 Maart 1815 was Napoleon van Elba teruggekeerd en 16 Maart werd Willem I tot koning uitgeroepen, terwijl alles in het werk gesteld werd om het Leger in goeden staat te brengen. Den 22 Maart 1815 werd voor de eerste maal het garnizoen van den Haag in de Maliebaan geïnspecteerd door „den Koning”Publicaties tot dienst-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 345