332 UIT DEN SOLDATENDOOS VAN DEN HAAG. Brussel Van de van van de Nationale Militie, de Cavalerie Gardes en de Huzaren in den Haag terug, en gejubel, onder het roepen van ver- neming of om op andere wijze het land te helpen ver dedigen verschenen in de couranten, vrijwilligers werden opgeroepen, de instelling der Militaire Willemsorde (30 April) had plaats, terwijl 27 Mei 1815 bij Koninklijk Besluit werd vastgesteld, dat de Nationale Militie gedurende den loop der krijgsverrichtingen tegen Napoleon Bona parte, zoowel buiten als binnen de grenzen van het Koningrijk zou kunnen worden gebruikt. Na den slag bij Waterloo (18 Juni) en de inhuldiging van Willem I te Brussel (21 Sept.) keerden den 28 Oct. 1815 de Kompagnie vrijwillige jagers te paard, allen jonge lieden van goeden huize uit de Residentie, de Vrijwilligers d’honneur, de Guides alwaar zij met gejuich „Leve de Koning”, door de ingezetenen werden welkomd. Den 15 Februari 1815 had de Vereeniging van Noord- Nederland met België plaats gehad en waren na dien tijd ’s Gravenhage en Brussel om het andere jaar als Residentie aangewezen. Van de nu volgende jaren is mij niet veel in handen gekomen, dat belangrijk genoeg is er melding van te maken, behalve natuurlijk de steeds zich herhalende parades. Ook een juiste betrouwbare op gave van de troepen die in ’s Gravenhage garnizoen hielden, is door mij niet gevonden, zoodat wij eenige jaren moeten overspringen om 7 Juli 1829 het Kon. Besl. te lezen, dat de 4 Zwitsersche Regimenten werden afgedankt en eene Afdeeling Grenadiers, twee Bataljons Jagers en eene 18e afd. Infanterie was opgericht, waarbij tevens was bepaald, dat de Grenadiers bestemd waren voor de beide Residentiën (Brussel en ’s Gravenhage), zoodat steeds 2 Bataljons moesten zijn in de verblijfplaats van Zijne Majesteit. De afdeeling zou bestaan uit 3 Batal-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 346