25 ’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. met woningen van zeer afwisselend gehalte gevuld, men denke slechts aan het verschil tusschen Bloem- of Zorg- vliedstraten en andere beter bebouwde. Toen de bouw der Hemsterhuisschool werd voorgesteld vond een raadslid dit onbegrijpelijk, de burgemeester Gevers had er beter kijk op en voorspelde nog veel verder uitbouw der stad, en de burgervader (in dien tijd waren er nog menschen van dien stempel) had volkomen gelijk daar het geen jaren duurde of de uitgestrekte zeeheldenbuurt kwam aan de beurt; straat aan straat begrensd door de van Speijkstraat verrezen bij tooverslag uit den grasbodem toen de heer Pit een aanvang gemaakt had met zijne villa aan de v. d. Spieghelstraat, waar hij eens recht rustig van „buiten” trachtte te genieten; kon hij nu nog rond zien zou zijne bevreemding groot zijn, want ieder plekje werd volgebouwd en al vlotte de verhuring in de aller eerste jaren niet te best, zoodat men weleens de benaming Ninivé op de schaars bewoonde straten hoorde toepassen, thans is alles verhuurd en goed ook; enkele hartaderen zijn reeds weder tot flinke winkelstraten verbouwd (Piet- Hein- en Zoutmanstraat) en bereids in koopwaarde ver dubbeld. Te midden der zeehelden voert Anna Paulowna als hartader dezer bloeiende wijken naar het noorden, waar het geheel omgebouwde Willemspark wordt begrensd door de schoone Javastraat met hare verlenging tot het Kanaal; de verlengde Denneweg was tot Frederikstraat gepromoveerd, de Koninginnegracht aanzienlijk uitgebreid, maar de volvoering van grootscher plannen wachtten ons hier; het Alexandersplein en de Kavalerie-kazernen bleken geene beletselen meer te wezen om de stad aan de noordzijde zoo ver mogelijk uit te breidenDuinweide, Prinsen Vinkenpark en aangrenzende tuinen en weiden moesten plaats ruimen voor een nieuwe vlaag van bouw woede die per saldo bleek op vrij goede gronden te

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 36