’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9OE EEUW. 26 rusten, want het voltooide Nassau-plein voert thans door de Bankastraat naar den Archipel, aldus genoemd omdat de namen er ontleend zijn aan onzen O. I. Archipelmet voordacht schrijven wij „ontleend” omdat het geen zuiver spel is dat de verouderde spelling werd gevolgd, ofschoon iedereen thans Bangka, Soenda, Madoera enz. schrijft en spreekt. Het met een fraaie fontein prijkende plein is werkelijk een vriéndelijk en smaakvol centrum voor dezen bundel vrij eentoonige straten, waaraan zich verrassend paart het goed bebouwde Prinsen Vinkenpark; hier is door de Kerkhoflaan een grens gesteld aan de bouw ondernemingen, die intusschen eene zeer schoone rij huizen langs het Kanaal plantten en ook de overzijde van de Koninginnegracht ten N. van den Dierentuin onder den naam van Koningskade bebouwden. De Laan Copes van Cattenburch verbindt den Scheveningschen weg langs het Alexandersplein met het Kanaal en is een flink aangelegde boulevard. Middelerwijl had men niet stil gezeten aan het Bezuiden- hout daar verrezen reeds voor 1870 de schoone reeksen huizen voorbij het buitengoed Boschlust, een tijd lang door Prins Alexander (zoon van Willem II} bewoond; evenals het meer verwijderd blok, de vijf huizen genaamd, werden allen goed bewoond, zij waren zelfs zeer gezocht en dit gaf ongetwijfeld aanleiding dat langzamerhand het geheele Bezuidenhout tot nabij de Laan van Nieuw-Oost- Indië aan beide zijden ongeveer geheel volbouwd werd, terwijl de twee van den Boschstraten afgesloten door de Engelsche kerk aan het einde eene soort van rijkelui’s hofje aan de zuidzijde vormden. Een ondernemend huis vader volgde dit voorbeeld door iets verder het Emmapark aan te leggen, doch had aanvankelijk met bezwaren te kampen, althans de bouw vorderde langzaam niettegen staande men nog wel een enkel maal in de dagbladen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 37