27 ’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. las dat het Bezuidenhout het gezondste deel van s,-Graven- hage was, hetgeen met statistieke cijfers werd gestaafd. Stellig was die buurt gezonder dan de aanbouw langs den Loosduinschen weg, alwaar de vriendelijke tuintjes vóór de nette huizen de bevolking deden toestroomen, doch helaas ook eenige zijstraten werden aangelegd ten behoeve van de talrijke werklieden aan de gasfabriek en de bleekerijen, en hier schuilt het kwaad, want juist daar ligt de vuilnisstaal der gemeente en hoe handig de aan gevoerde produkten worden uitgezocht en gesorteerd, hoe snel ze worden weggevoerd, het behoeft geen betoog dat deze buurschap niet hygiënisch wenschelijk is. Thans is de overzijde van de Loosduinsche vaart ook in vollen gang van bebouwing, de Zusterstraat doorsnijdt die rasch opkomende buurt en dat men er gunstige ver wachtingen van koestert blijkt uit de prijzen bedongen voor de grondstukken tot voorbij het tolhuis buiten de grens der gemeente, en uit den reeds voltooiden bouw van twee schoone en soliede bruggen over de vaart, terwijl aan den horizon bereids enkele gebouwen verrijzen, aanzienlijke ophooging van den bouwgrond plaats greep en talrijke straten zijn afgebakend. Willen deze tamelijk verwijderde buurten tot bloei geraken, dan dient de verlengde Prinsengracht (’s-Gravenzandsche laan gedoopt) de hartader voor het verkeer te worden. ’t Is onmogelijk om volkomen chronologisch te blijven bij het beschrijven van de uitbreiding der stad, maar toch hadden wij vroeger melding moeten maken van hetgeen voorviel aan de zuidoostzijdeniet alleen was de geheele buitensingel daar langzamerhand bebouwd, zelfs vrij dicht, maar de Rijnspoorweg had er de Rijnstraat in winkelhaakvoren uit den grond doen verrijzen en nog een zonderlingen uitbouw zien geboren worden de Maas-, Waal-, Lek- en IJselstraten, alleen toegankelijk door de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 38