376 HET NATIONAAL TOONEEL, ENZ. zooveel mogelijk gewoekerd, die beperkter werd, naarmate de eischen voor de veiligheid stegen. Zoo werden er dwars door de baignoires twee noodgangen gelegd, waardoor weder een aantal zitplaatsen verloren gingen. Een kleine binnnenplaats werd met glas overdekt en tot vestiaire ingericht. In een andere vestiaire, die aan de buitenzijde van het gebouw grenst, werd een nooddeur aangebracht. Zoo werd overal uit den nood een deugd gemaakt, maar alles bleef even gebrekkig en onvoldoende. Eindelijk werd in de raadszitting van 26 Februari 1901 tot de sluiting van den ouden schouwburg besloten, vooral met het oog op het brandgevaar. In een volgende zitting werd een commissie benoemd, die voorstellen en ontwerpen voor een nieuw gebouw zouden indienen. Van den ijver dezer commissie zal veel afhangen of het plan spoedig een werkelijkheid zal worden. Een groot bezwaar ligt in de keuze van een geschikt terrein besloten. Indien mijn persoonlijk gevoelen den doorslag moest geven zou ik den nieuwen schouw burg liefst in den Koekamp zien, omdat het monumentaal voorkomen op een vrij terrein meer tot zijn recht komt en het brandgevaar belangrijk beperkt wordt. Er bestaat geen enkele reden waarom die ruime grasvlakte in de nabijheid eener bebouwde stadswijk ongerept moet blijven voortbestaan. Wanneer daarvan een strook werd afge nomen, zou er genoeg ruimte voor de herten overblijven. Het baanvak van den spoorweg zou langs de achterzijde van het gebouw moeten worden verlegd. Wanneer het voornemen bestaat het nieuwe gebouw op de oude plaats te stichten, moet natuurlijk de oude schouwburg verdwijnen. Anders verdiende het denkbeeld wellicht overweging het oude, mits behoorlijk gerestaureerd, voor de Hollandsche voorstellingen te behouden en zich tot de stichting van een nieuw operagebouw te bepalen, te meer waar bij

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 397