’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 28 eerste dezer vier rivierstraten, derhalve een stedelijk schiereiland. Dat de groote stoompletterij met een tal van arbeiderswoningen en kleine winkels de overzijde van het Zieke, het Voorburgstraatje en aangrenzende buurt bevolkte, was ook reeds van eenigszins vroegeren datum. Na 1871 breekt weder een nieuw tijdperk aan: een geheele wijk verrijst buiten den spoorwegdijk tusschen Trekvaart en Rijswijkschen weg; hier trachtte men het voorbeeld van den Loosduinschen weg te volgen door tuintjes voor de woningen aan te leggen, maar óf netheid, óf goede smaak ontbraken en ontbreken er thans nog; beter, netter, vroolijker is de Trekvaart, recht levendig door de ladende en lossende sehepen. Aan deze, bekende natuurkundigen herdenkende buurt is een grens gesteld door de nieuw aangelegde Laakhaven, eigenlijk de zwaai- plaats van dat meer zuidwestwaarts voort te zetten kanalenstelsel. Eindelijk verhief de hygiëne haar stem, die vermanend optrad met de ernstige vraag, waarom of men steeds op veenachtige moerasgronden bouwde en niet de voorkeur gaf aan den hoogen en drogen zandbodem aan de noord- westzijde; ’t is immers bekend dat geheel het zuiden en oosten uit veenpolders bestaat en alleen het noorden door eën heerlijk gezonden zandrug wordt gevormd, met de aangrenzende duinen een geheel uitmakend. Zoo werd Duinoord geboren; deze vereeniging kwam dadelijk in bekwame, ver vooruitziende handen, men begreep dat de gefortuneerde standen volstrekt niet af- keerig waren van gezond en lang te leven, er werden ruime straten en een fraai plein ontworpen, doorsneden met eene breede, vriendelijke gracht en vooral werd de bebouwing in het oog gehouden, zoodat men thans nu de eerste helft bijna voltooid is zonder overdrijving

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 39