’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE igDE EEUW. 29 Duinoord als de schoonste buitenwijk mag betitelen. Veel draagt daartoe bij de begrenzing door het boomrijke Zorgvliet, maar nog meer de herschepping die de oude Laan van Meerdervoort onderging welke thans doorgaans sierlijk bebouwd van den Scheveningschen weg tot aan en voorbij het Ververschingskanaal, grootendeels als beschaduwde boulevard door loopt. Welk meerderjarig Hagenaar herinnert zich niet de heerlijke wandeling langs en over den duinvoet van uit de stad naar de bouwhoeve aan het eind van de Beeklaan, wie loofde toen niet het protest van den wakkeren van Kerkwijk tegen het sluiten van dien schoone vergezichten opleve- renden weg? De aanwas der bevolking geeft echter niets om zulke idealistische gevoelens, het aanzienlijke diaconessengesticht van Bronovo brak de baan in 1879, verjaagd werden warmoeziers en keuterboertjes, de wande laars stuitten tegen afsluitende hekken, de lastige zand heuvels werden afgegraven en de pruttelaars verstomden langzamerhand. Het schoone Zorgvliet van Vader Cats is thans eene bezittting der erven van wijlen de edele en beminnens- waardige Prinses Sophia, Groothertogin van Saksen- Weimar en wordt met zorg in stand gehouden, doch onderging menige verandering, met name het Paleis bij den ouden Scheveningschen tol, dat als „Buitenkist” een tijd lang als orthopaedische inrichting dienst deed; de nader bij de stad liggende Grieksche kapel bleef duurzaam die bestemming behouden. Een stoomtramlijn scheidt nu de nieuwste stad van de nieuwe stad, en de eerste zal zich ongetwijfeld nog veel verder uitbreiden tusschen het Ververschingskanaal en de Stadhouderslaan, die naar het Hotel Promenade voert en binnenkort een tweede Hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus ziet verrijzen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 40