394 EEN EN ANDER over den haagschen schouwburg. bedragende, met verwaarloozing van de gebroken, voor den eersten rang 221/2 ct., of 41/2 st., voor den tweeden rang ió1/4 ct., of 3 st. 4 p., voor het parterre n1/1ct., of 2 st. 4 p en voor den derden rang 61/4 ct., of 1 st. 4 p., aan de belanghebbenden zal uitreiken een bewijs zonder hetwelk zij niet in den Schouwburg zullen worden toegelaten. In den zomer van het jaar 1839 werd in het Gebouw gasleiding aangelegd. Daaromtrent lezen wij in de „Lettres de Monsieur D. Delprat a son fils”, onder dagteekening van 10 September 1839: „Notre illumination ici, le 24, n'a pas été trés brillante. Par contre celle de notre salie de Spectacle mérite que vous en veniez juger. On a adopté l’éclairage au Gaz. Le premier soir on attendit l'arrivée du Bourgue- maitre pour ouvrir les robinets. Les spectateurs, se méprenant d’abord sur le motif, commemjaient déja a se moquer de l’issue; mais a 1'entrée du venerable Magistral, crac! une lumière éblouissante succéda au crépuscule et chacun applaudit.” Het gas heeft ten slotte weer plaats moeten maken voor het electrisch licht dat in de aller, laatste jaren van de 19e eeuw eerst gedeeltelijk alleen voor het tooneel, en daarna voor het geheele gebouw werd in gebruik gesteld. Ook heeft men gemeend nog verschillende ver beteringen te moeten aanbrengen in het laatste vierde van die eeuw, met het oog op het brandgevaar. Nood- deuren zijn aangebracht, enkele plaatsen weggebroken om een vrijer uitgang aan het publiek te verzekeren, een brand- en een waterscherm zullen in geval van brand op het tooneel de toeschouwersruimte voor het daarin overslaan van het vernielend element moeten vrijwaren, enz. Gelijk in Mr. Banck^s artikel reeds is medegedeeld,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 418