EEN EN ANDER OVER DEN HAAGSCHEN SCHOUWBURG. 395 Van Mei 1804 af werden geregeld het geheelejaar door, door den Franschen troep voorstellingen gegeven. In 1805 behoorden tot het gezelschap de heeren Micallof, Milord,Tobi, Germain, Depoix, Morel, Deris en de dames MHe. Lobé, r) Mr. Engelen, in zijne Herinneringen, deelt omtrent deze dame mede, dat zij ten haren huize in de Houtstraat, een Conversatie-Salon geopend had waarin zij ontving Hollanders van rang en zelfs enkele vreemde diplomaten; dat zij niet van trachtten in de eerste jaren de exploitanten van het Gebouw nog op andere wijze dan door het doen geven van tooneel- en opera-voorstellingen geld te maken, en wel door het geven van Vauxhall’s in den tuin en het verhuren van lokalen voor een Sociëteit. Ook hieraan zij het mij ver oorloofd iets toe te voegen. Jaren lang zijn er, maar altijd in de eerste 25 jaren van de exploitatie, gedurende de kermissen bals en Vauxhall’s gegeven. Maar men heeft ook eene poging gewaagd om de koffiekamer als koffiehuis te exploiteeren, althans de kastelein (concierge) van het Spectacle Francais J P. Schauch, adverteerde 9 Juni 1809, dat voortaan des zondags voor- en namiddag „bij hem bediend zal kunnen worden van ijzen, wijn, liqueuren, thee en meer andere ververschingen.” Ongeveer hetzelfde is beproefd onder de tegenwoordige directie van Bijlevelt en Lefèvre, maar zonder succes. Maar daarentegen is het haar gelukt de beneden-koffiekamers sedert eenige jaren gedurende de wintermaanden voor den namiddag te verhuren aan een Sociëteit van dames de Club genaamd, wier voorzitster is mevr. Mesdag van Houten, waar evenwel de emancipatie zich niet zoo sterk zich doet gevoelen dat de heeren totaal uitgesloten wordenhet is vrijwel van algemeene bekendheid dat o a. de oud- ministers Goeman Bourgesius en van Houten dikwijls welgeziene gasten in die Club zijn geweest.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 419