402 EEN EN ANDER OVER DEN HAAGSCHEN SCHOUWBURG. onderscheidene dwaallichten, of ontvlamde natuur- en luchtverschijnselen, de zielsverhuizing buikspreking of het onzigtbare meisje, enz.” Den 27 Maart 1813 speelde W. Renaud, organist hier ter stede, in een der pauzes een pianoconcert van eigen compositie. Dat was weder iets beter, maar wat er van te zeggen dat men, zooals op den 30 September van dat jaar na de Joseph van Méhul liet volgen Grands exercices d’équilibre par M. Zanini, célèbre artiste venant de Paris et de Milan etc. Het jaar 1813 was overigens voor de Fransche tooneelisten bepaald noodlottig. Den 5 Mei moesten zij bekend maken dat het aangekondigde benefiet van mej. Marianne en de heeren Célestin en Depoix moest uit gesteld worden, „daar het omslaan van hun rijtuig op den Rotterdamschen weg in den nacht tusschen den 3 en 4 dezer maand, waardoor verscheidene hunner zwaar gekwetst waren, hun in de onmogelijkheid stelde, het zelve te geven.” En het aangekondigd benefiet van Mad. Laurent, op den 18 November 1813 moest worden uit gesteld. Het heette par indisposition tot 25 November, maar wie zich herinnert wat dien 18 November gebeurde, weet wat die eerste representatie van le prince de Catane van Nicolo onmogelijk gemaakt zal hebben en wat een relache voor het overige gedeelte van dat jaar wettigde. Het blijkt echter dat de Hagenaars boozer waren op de Fransche soldaten en ambtenaren dan op de Fransche artisten, want anders hadden de laatsten niet gewaagd reeds tegen 17 Januari 1814 weder eene voorstelling te annonceeren. Intusschen zij deden dit in zeer verzoenenden geest, want zij adverteerden „Les artistes du Théatre francais désirant contribuer au soulagement des Veuves et Orphelins de Woerden, donneront 17 janvier, au Bénéfice de ces Infortunées,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 426