EEN EN ANDER OVER DEN HAAGSCHEN SCHOUWBURG. 403 tine Representation du Retour du Prince d’Orange, ou les Pêcheurs de Schevening, fait Historique en 2 actes, orné de chants de M. M precede d’une ie représ. de la reprise du Major Palma, ou un Trait du Grand Frederic, Opéra en 3 actes de M. Pigault le Brun, Musique de Bruni.” Onze residentie-bewoners hebben dit offer naar het schijnt eveneens verzoenend opgenomen, en de fransche voorstellingen werden dat jaar mede op de gewone wijze gegeven, tot het volgende jaar eene geheele ver andering in de operazaken plaats had. Den ien Mei 1815 had de eerste voorstelling plaats van den nieuwen franschen operatroep, gevormd door Milord, die zich noemde „directeur breveté par sa Majesté.” Hij bleef de instelling, die dan eens aangeduid werd als „Spectacle francais” en dan weder als „Théatre royal francais”, dirigeeren tot 1820. Waarschijnlijk heeft hij reeds een Koninklijke subsidie genotenmaar al moge het hem daardoor mogelijk geweest zijn, een goeden troep te vormen, de gunst van het publiek heeft hij minder genoten; ten minste als men op dit punt weder een Engelsch of Schotsch reiziger mag gelooven, die in Juli of Augustus 1817 hier eene fratische voorstelling bijwoonde, en die het was Robert Stevenson uit Edinburgh in zijn „Letters from Holland” het volgende verklaarde: het stuk „was finely got up, and the actors went through their several parts with much spirit and eclat, though the house was but thinly attended.” Eenigszins duister is hetgeen Stevenson hierop laat volgen „Some disturbance was likely to have happened, owing to the gentlemen of the orchestra having neglected to play Wilhelma, the national air of Holland. The affray was at length overruled and the band having disclaimed all intention in the omission, the tune was struck up, while the audience stood uncovered”. Had men toen wellicht de gewoonte aan het begin eener voor stelling het Wilhelmus te spelen?

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 428