’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 31 1) Wij hadden steeds den toestand op Ultimo December 1900 voor oogen. Schenkweg met de stad vereenigd en de Eerste v. d. Boschstraat werd eindeloos verlengd, terwijl de Juliana van Stolbergsbuurt flink onderhanden genomen wordt al biedt zij nog ruimte in overvloed aan. Ten noorden maakt de Theresiastraat de grens uit en deze voert op hare beurt langs en dwars door in aanleg zijde straten naar de goedbebouwde en goed bewoonde Laan van Nieuw- oostindië met de groote sportinrichting en de daaraan grenzende Rijklof van Goensstraat, die vooreerst de aan bouw aan deze oostzijde van ’s-Gravenhage besluit j). Hiermede beëindigen wij ook onze beschrijving van de uitbreiding der stad, om een oogenblik rust te nemen voor dat wij den blik naar Scheveningen wenden (zie kaart II). Te Scheveningen verzevenvoudigde de bevolking binnen eene eeuw zoodat men niet behoeft te twijfelen of er eene aanzienlijke vermeerdering van huizen en straten valt waar te nemen. Wij weten allen dat de zee in vorige eeuwen aanzienlijke gedeelten van dit visschersdorp verzwolg, gelukkig breidde de Oceaan zijne grenzen in den loop dezer eeuw niet noemenswaardig verder uit, al leed de duinvoet onder zijne aanvallen. Bij den aanvang der negentiende eeuw stond de Hervormde kerk ook reeds nabij het strand, doch het dorp strekte zich niet verder uit dan langs Keizerstraat met aangrenzende sloppen en stegen begrensd door Pronk- en Westerstraat aan de eene, en Werfstraat en Westgat aan de andere zijde. Ongeveer het jaar 40 was de lengte wat toegenomen, de breedte nog iets meer, langzamerhand verrezen aan

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 42