’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 32 het strand op de duinen eenige gebouwen, zooals het Badhuis, het Paviljoen en het etablissement Maas, maar eerst later nam de aanbouw krachtig toe; in 1863 was echter de Nieuwstraat (nu Prins Willemstraat) nog niet voltooid. Sedert ging het sneller in zijn werk en telkens al sneller; de meesten herinneren zich nog hoe zij als nieuwtjes de Badhuisstraat en de Havenkade hebben begroet die tal van straten en sloppen omsloten, maar tevens werd eene geheel nieuwe wijk ontworpen en bijna volbouwd tusschen de Gevers-Deynootweg en den Kanaal- weg (oudtijds Hondenweg), langs het strand verrezen het Oranjehotel met zijne villa’s, het herschapen Koerhuis, het Hotel Garni, de Galeries met de winkels, de Seinpost, het Savoyhótel, het Hotel Rauch en Zeerust (van ouds Maas). Dit alles betreft dorp en badplaats; intusschen verdient al wat er tot uitvoering kwam tusschen de stad en het eigenlijke Scheveningen eene afzonderlijke aan- stipping; het dorpsbuurtje de Wittebrug ontwikkelde zich tot eene vrij aanzienlijke voorstad met tal van villa’s, die binnen weinig jaren langs den Nieuwen- of Badhuisweg met de gebouwen in het Belgische Park het Gevers-Deynoot- plein zal naderen. Nog aantrekkelijker bleek het vriendelijke van Stolks- park, bezaaid met aardig gelegen villa’s en gezondheids- inrichtingen, begrensd door den vermaarden Ouden Scheveningschen weg, die van het dorp tot Halfweg op zijne beurt verrijkt wordt met buitenverblijvendat halfweg herschapen in het Hotel Promenade onderging velerlei lotwisselingen als Klein Zorgvlied was het oorspronkelijk een Vorstelijk jachthuisje van Willem I, later in de eerste helft der 19de eeuw bekend als de veelbezochte pleister plaats Buitenlust, toen jaren lang een particulier buitentje en toen dat werd verlaten en een tijd lang ledig stond begon men te begrijpen dat eene uitspanning halfweg

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 43