burgen hebben, overeenkomstig de bevelen van Zijne Majesteit den Koninklijken Franschen Schouwburg alhier ontbonden, met het einde van het loopende Tooneeljaar, en dus met 31 Mei aanstaande; zullende er, ten gevolge van Zijner Majesteits beschikkingen, van dat tijdstip af, Nationale voorstellingen worden gegeven. De Commissarissen voornoemd, J. W. Holtrop. G. Falck. 414 EEN EN ANDER OVER DEN HAAGSCHEN SCHOUWBURG. In het seizoen 1852 50 was er dientengevolge geen fransche opera Daarentegen werden de Hagenaars in dit seizoen onthaald op eenige voortreffelijke Italiaansche opera-opvoeringen door een troep waaraan de volgende beroemdheden ver bonden waren, Mad. Persiani, de tenor Gardoni en de bassen Rossi en Tamburini. Ook konden zij zich in de maand Juli vergasten, toen de beroemde treurspeelster Rachel hier een vijftal representaties gaf. Intusschen was reeds in eene besloten vergadering van den gemeenteraad van 18 Januari 1853 medegedeeld een voorstel van Zijne Majesteit „om het Schouwburg- lokaal met al de zich daarin bevindende decoraties, ameublementen en bibliotheek, baten en lasten enz. over te nemen”. Het gevolg van de daarop gevoerde onder- handelingen was dat in de raadsvergadering van 15 Februari 1853 de Schouwburg van den Koning werd overgenomen o. a. op de volgende door Z. M. gestelde voorwaarden A. Het gebouw van den schouwburg, met erf en verdere aanhoorigheden, met de decoratiën, meubelen, bibliotheek, muzyk, wapenrustingen, wapenen enz., alles voor zooverre dit, volgens de thans bestaande inven-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 441