’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 33 stad en dorp toch wel een toekomst kon hebben, en dat dit goed gezien was blijkt uit het druk bezoek, hetgeen stellig niet zal verminderen als de Stadhouderslaan een bebouwde boulevard is geworden. Aan deze zijde van het dorp trekt ook de aandacht de als ’t ware half verscholen begraafplaats „ter Navolging”, omdat eenige beschaafde Hagenaars hier het allereerst het begraven in de kerkgebouwen hielpen tegengaaneen kostelijk voorbeeld al ontlokt de naam tegenwoordig weleens een glimlach. Ons Scheveningen vormt de achtste afdeeling der ge meente en is zeker niet de minst belangwekkende, want meermalen geducht onderging daardoor beschreven vinden zij werd in den loop der eeuwen geteisterd door de stormvloeden en menige verandering, welke wij o.a. in het Haagsche Jaarboekje van 1896, blz. 192 202. De aanvallen van de woelige zee op onze kust werden gedurende de laatste eeuw gelukkig gebreideld door de steeds voortgezette kunstwerken langs den duinvoet, maar leverden toch nog genoeg rampen op om althans de belang rijkste te vermelden. Den 5 Januari 1808 ging veel grond verloren door een geduchten stormvloed; de 14 en 15 April 1815 zijn ook bekend wegens de aan de visschersvloot toegebrachte schaden de vreeselijkste storm greep echter plaats op 3 Februari 1825, die de zeewering wel ongemeen beschadigde, doch door de duinreeks bedwongen werd, ofschoon Scheveningen een etmaal lang in groot gevaar verkeerde; eindelijk ligt de storm van 1889 ons nog versch in het geheugen, bij den vuurtoren werd toen 27 Meter van den duinvoet afgeslagen en de visschers vloot erger beschadigd dan ooit te voren. Het oorspronkelijke visschersdorpje bevat thans twintig duizend zielen, als men van bevatten mag spreken waar de bewoning zich zoo grillig uitstrekt over dichtbebouwde 3

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 44