’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 36 en Voorsteden. gaan van een centrum wil er wat degelijks uit voort komen. Tegenwoordig ziet men ontzaggelijk veel kracht verspillen door de verdeeldheid der partijen, ieder trekt aan zijn eigen lijn in zijn eigen richting. De echte partijgangers verkondigen wel de leer dat dit leven schaft, dat men anders indommelt, doch dit is schromelijke overdrijving naar beide zijden; ieder kalm, rustig staatsburger is nog niet in slaap geraakt en elk drijver is daarom en daardoor nog geen redder van zijn vaderland of vaderstad. Men kan dit zeer duidelijk waarnemen bij ons „die Haghe”-, niemand zal deze Vereeniging betichten van slaperigheid én toch bewandelde zij tot heden den gulden middenweg, van politiek, of van partijdig oordeelen en vooral veroordeelen geen sprake, derhalve onthielden wij ons ook in dit overzicht doorgaans van al wat aanleiding kon geven tot beoordeeling van den gang van zaken in den loop der jaren, althans wat personen betreft. Wij weten recht goed dat onze kostelijke stad burgemeesters en andere machthebbers van zeer verschillende denkwijzen en zeer afwisselend gehalte heeft zien komen en gaan, dat de samenstelling van ons raadscollegie nogal ingrijpende wijzigingen onderging, dat allerlei invloeden thans een geheel andere rol vervullen dan in de vervlogen tijden, maar onthielden ons voorbedachtelijk van grepen in die richting met het oog op de belangen van „die Haghe”, welke Vereeniging door geen partijkeuze tot bloei en aanzien kan komen, ja zelfs gevaar zou loopen haar schoon standpunt te verliezen. Wandeling door Stad Toen onze dichter Staring ontboezemde de woorden: Het kennersoog kwam haar begluren En jonkvrouw faam stak lustig haar trompet

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 47