42 vereeniging middel van ’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. maken van straten en pleinen oudtijds aan aristocratische woningen gewijd, zooals Kneuterdijk, Voorhout, Houtstraat, Anna-Paulownaplein enz. Hoe vreemd zouden de Abt van Egmond, de Heer van Oisterwijk, de Graaf van Aremberg, de Hertog Erick van Brunswijk en zoovele anderen op zien als zij die veranderingen zagen; doch „alles wisselt hier beneên” en onderanderen ook het gebruik van het nog altijd schoone, deftige Voorhout als rendez-vous en pantoffelparade van hooge diplomaten en prachtig uit- gedoschte dames der eerste standen; zoowel de honderde rijkbespannen arresleden welke de heerlijke sneeuwbaan te voorschijn riep, als de woelige kermisdrukte die zelfs de Koninklijke familie tot eene doorwandeling uitlokte zijn verdwenen, al herinneren velen onder ons zich nog hoe zulke dagen bijdroegen tot de geneuchten der Haagsche burgerij. Thans heeft de drukte zich verplaatst, op zeer prozaïsche wijze, want door den groei der bevolking is zij steeds toenemend; het schoone Plein is een tramremise geworden van waaruit die nuttige menschendoozen zich in allerlei bochten door soms al te nauwe doorgangen wenden en zelfs het overoude Binnenhof niet sparen sedert men in de laatste tien jaren voetgangerspoortjes nevens de hoofd poorten heeft geboord. Wij zouden gaarne nog lang in deze belangwekkende wijken willen rondwandelen, de merkwaardige gebouwen van nabij beschouwen, van uit de Grafelijke kern de ontwikkeling der stad nagaan, maar wij vertrouwen dat dit alles in dit recueil door bevoegder handen zal ge schieden en moeten ons bepalen tot het aanstippen van enkele der aanzienlijkste verbeteringen; vooreerst de van Buitenhof met de Groenmarkt door de Gravestraat, bij welke gelegenheid ook de Kettingstraat werd verruimd; de bouw der ruime en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 53