’S-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 46 het Jacob wat te beknopt, doeltreffende stad geen koopers te kunnen vinden, zóó sterk is de trek naar het noorden; door het vriendelijke Huygenspark levert de naburige oude Bocht van Guinee anders wel eenige verlokking op. Langs Rijswijkschen weg en Trekvaart is sinds korte jaren een volkrijke buurt ontstaan, die haar grens vindt aan het Laakkanaal; zoo spreken wij tegenwoordig maar wie weet wat de toekomst hier zal opleveren als den Haag zich tot een handelstad zal hebben ontpopt, thans zijn reeds langs den Rijswijkschen weg, buiten de stads grens straten afgebakend en huizen in aanbouw, terwijl een wetsontwerp tot uitbreiding der gemeente bereids is ingediend. (Sedert tot uitvoering gekomen). De het Zuidwestelijk kwartier van Stationsweg tot Loosduinsche vaart omgordende buitenwijken zijn zeer uitgestrekt, groeien ongelooflijk snel aan, tellen eene groote steeds toenemende bevolking bijna uitsluitend kleine burgers en handwerkers, thans nog begrensd door den Hollandschen spoorweg, maar reeds den stoomtramweg naar Scheveningen overschrijdend en doordringend op Loosduinsch grondgebied. In deze streek was aanvankelijk vrij wat terrein voor niet te dure prijzen beschikbaar en zoo verrezen hier eenige openbare gebouwen, reeds in 1864 hetprotestantsche Weeshuis, twee R. K. en een kerk der Hervormden, ver scheidene scholen, en o. a. ook de van 1862 dagteekenende Brood- en Meelfabriek, langen tijd eene modelinrichting. Als voorbeeld voor den bouw van hofjeswoningen kunnen genoemd en geroemd worden de door tuintjes omringde aardige huisjes tusschen van der Duyn en Limburg-Stirum- stratenvoorts het sierlijke hofje aan het Jacob van Campenplein, al zijn de vertrekken er benevens de minder sierlijke maar zeer Hanneman- en Van Ostade-bouw, alle vier hygiënische

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 57