47 ’S-GRAVENHAGE GEDURENDE DE igDE EEUW. beginselen hoog houdend. Ook vermelden wij het even vóór 1840 gebouwde buurtje „Om en bij”, rijen huisjes van twee vertrekken en een tuintje, voor 35 cents per week verhuurd (misschien nog), waar Koning Willem 1 de twee dames Chatillon, generaalsdochters, een bezoek bracht en eene kleine lijfrente toekende. Jammer dat de flinke huizen dezer schilderswijken meestal in drie of meer gedeelten bewoond worden wellicht ontgaat de aanbouw in den Zusterpolder dit lot, en hier vindt men de breede ’s Gravenzandsche-, Delftsche- en Vaillantlanen. In het vroegst aangelegd oostelijk gedeelte trekt het regelmatige Oranjeplein met schoon rozenpark de aandacht der bezoekers. Het Noordwestelijk kwartier wordt omsloten door zeer uitgestrekte buitenwijken, waaronder bijzonder fraaie; op zich zelf staat de aanbouw langs den Loosduinschen weg, met enkele zijstraten, onderanderen ook in de buurt van de gasfabriek en helaas dicht neven de vuilnisstaal welkomer is de grootsche stichting op Groenestein van Schietbaan-Hovius voor R. K. wezen, en verder strekt deze, zich sterk ontwikkelende buurt zich uit tot ver over de Loosduinsche grens; twee fraaie hardsteenen bruggen verbinden de overzijde der vaart. Rechts vormde de Beeklaan in 1900 nog de grens der ge meente, deze trok ook reeds bewoners, maar verrassender is de bijna volbouwde Regentesselaan, een schoone boulevard met talrijke zijstraten, waaronder de Stephensonstraat te noemen is daar zij de eenvormigheid breekt door eene zeer eigenaardige bouworde; in het midden wordt de breede boule vard doorsneden door de Weimarstraat en aan het aldaar gevormde plein verrijst de zevende hervormde kerk; de noorderhelft der Regentesselaan is het fraaist bebouwd en grenst aan de Laan van Meerdervoort en een station van de Hollandsche stoomtram, welke zich hier vertakt

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 58