■’S-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 48 in de richtingen Anna-Paulownastraat en Scheveningen. Een geheel andere wijk is de zoogenaamde dichtersbuurt, van Bilderdijk af tot Helmers incluis tusschen Noordwest- singel en voormalige Elandsloot maken deze eenvormige straten een dicht bewoond maar weinig afwisseling op leverend complex uit. Wie zou in de begrenzende Toussaintkade de Veenlaan met hare theetuintjes kunnen terugvinden, en wie stelt het niet teleur dat de eindelijk tot eene werkelijke straat hervormde Elandstraat zoo ruimschoots met schuttingen en achterhuizen prijkt; deze scheidt de dichters- van de zeeheldenbuurt, welke laatste de andere in alle opzichten overvleugelt, zij is veel uit- gestrekter van Zeestraat tot naar het verre Westen, alwaar de stemmige Emma- en Waldeck-Pyrmontkaden den overgang vormen tot landhelden, alias Generaals zij is veel fraaier en ook ruimer bebouwd, daardoor rijker bewoond, flinke winkelstraten afwisselend met eene groote verscheidenheid van deftige particuliere huizen, over de geheele lengte noordwaarts begrensd door de grootendeels in een schoone boulevard herschapen Laan van Meerdervoort; gezellige, misschien wel ietwat te kleine pleinen breken de eentonigheid en er verrezen vrij wat merkwaardige gebouwen, kerken, scholen en verplegingsinrichtingen. Nog verder naar het noordwesten is alweder een nieuwe stad uit den grond getooverd, wij bedoelen het geheel op zandbodem rustend Duinoord, dat hoewel nog niet volbouwd de ruimte inneemt tusschen Zorgvliet, Laan van Meerdervoort en Ververschingskanaal, onzes inziens de schoonste, doch tevens winderigste buitenwijk der residentie; Groot-Hertoginnelaan, Sweelinckplein en vooral de verlengde Waldeck-Pyrmont- en Emmakaden ontlokken een bravo aan alle wandelaars; in het aan de musici gewijde Duinoord voert naar men zegt „afschaf-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 59