49 's-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. fing” den schepter en een flink aangelegde boulevard, de Stadhouderslaan, voert langs villa’s naar het Hotel de Promenade. Eindelijk betreden wij de buitenwijken van het vierde, Noordoostelijke kwartier en de voorsteden die de eigenlijke „hofstad” omgorden zijn ook zeer uitgestrekt en bevatten bijna uitsluitend heerenhuizen, die tot aan de uiterste grens nabij de kerkhoven zeer gezocht zijn. Toen men in 1841 aanving met den bouw der Alexander- of Kavalerie- kazerne had niemand het vermoeden die ooit een echte sta-in-den-weg zou worden, toch is dit nu het geval. Onze eerste schreden richten wij in deze buurten naar het reeds genoemde Willemspark Plein 1813, oorspronkelijk aan planten (rhododendrums) gewijd, thans een fraaie wijk begrensd door de Javastraat, die van Zeestraat tot Kanaal eerst als boulevard later als gewone straat doorloopt en door de Frederikstraat langs de artilleriekazerne verbonden is met de eigenlijke stad. Achter deze buurt vormt de geheel als boulevard aan gelegde Laan Copes van Cattenburch weder een gordel, onderanderen het Alexanderveld omspannend. Van de Javastraat geleidt het schoon bebouwde Nassauplein en de Bankastraat dwars door den Archipel naar de Kerk- hoflaan als uiterste punt bij de Boschjesdie benaming is gegeven aan een bundel rechte straten aan onze koloniën herinnerend, zij vinden haar centrum in het met een sierlijken fontein prijkend Bankaplein en een vriendelijk villapark het Prinsen Vinkenpark biedt eene aardige afwisseling. Ons persoonlijk zouden de kerkhoven juist niet aantrekken, maar het gros der bevolking schijnt er anders over te denken want zoowel het Algemeene- als het R. K. kerkhof zijn ombouwd en de woningen bijzonder in trek, al hield de bekende, zeer geziene Dr. de Vrij het noodig een sigaar aan te steken als hij deze buurt naderde. 4

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 61