53 Inwoners. Levenswijze. Besluit. ’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE T9DE EEUW. De Hagenaar is een Nederlander en derhalve moeten volgens de hooggeleerde heeren Fruin en Vissering de hoofdtrekken van zijn karakter worden weerspiegeld in de volgende beschouwingenhij is phlegmatisch, d. w. z. in goed Hollandsch bedaardbedachtzaam in het over leggen, langzaam in het handelen, koel in voorspoed, geduldig in tegenspoed, volhardend bij weerstand, niet hartstochtelijk in het ongeluk, niet druk onder het genot, al hetwelk hem lichtelijk voert op de grenzen van traag heid, flauwheid, plompheid en eigenzinnigheid. Mag onze mede-residentiebewoner met die in allen ernst uitgesproken omschrijving eigenlijk wel vrede hebben, is de omgeving waarin hij leeft en eeuwen lang leefde niet van invloed geweest op zijne gemoedstemming, op zijn karakter? Ongetwijfeld is die invloed merkbaar en daarom beamen wij volkomen wat Johan Gram schreef: „grijp uit een der volksbuurten in de groote steden een Amster dammer, een Rotterdammer en een Hagenaar, zet hen naast elkaar en oordeel zelf of de laatste in voorkomen en houding, in kleerensnit en wijze van zich uit te drukken, zich niet beschaafder zal voordoen dan zijne makkers uit de eerste en tweede stad des Rijks. Het internationale verkeer, dat dagelijks zien en ontmoeten van hooggeplaatste vreemde lingen, de omgang met de deftigsten en aanzienlijksten des lands, heeft natuurlijk zijn stempel op den Hagenaar gedrukt. Die beschaving bepaalt zich bij velen slechts tot de oppervlakte, en menig keurig onderhouden gevel blijkt inwendig een ongemeubeld huis te zijn; maar de schijn pleit in elk geval ten gunste van den hofstedeling”. Zonder twijfel hebben de meeste menschen hier meer tijd beschikbaar dan in drukke koopsteden en kunnen dus wat beter achtgeven op beleefdheidsvormen, maar de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 65