’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 57 of Tuin, Scheveningen niet geheel uit het oog te verliezen en al naar gelang er dan nog veel of weinig overblijft het dagelijksch menu te regelen. Wij weten het van nabij, gelukkig niet bij ondervinding, hoeveel zorg ja kommer soms verborgen ligt achter een schijnbaar blij moedig zondagsgezicht, want de Zondag wordt hier in hooge eere gehouden en ’t is een lust om dan de goê- gemeente netjes en smaakvol uitgedoscht te zien pantoffelen langs den heerlijken Scheveningschenweg of bij de Tent in het prachtige bosch. Op de werkdagen blijven er nog genoeg „désoeuvrés” zoowel renteniers als gepensionneerden over om de wande lingen te bevolkenreeds vroeg ziet men er de gezond- heidswandelaars, dan mama’s en bonnes met kinderen, eindelijk iets later de „fine fleur” van dames en heeren. Intusschen is het niet te ontkennen dat het flaneeren langs de winkelstraten hier ook grooteren omvang heeft bereikt, hetgeen niet te verwonderen is zoo verleidelijk stellen de magazijnen allerlei heerlijksch ten toon eerst nemen de dames en de leegloopers van het sterke geslacht Spui-, Veene- en Hoogstraat in beslag, doch ten vier ure verlaten de eersten dit stads-eden, om waarschijnlijk uit beschroomdheid plaats te ruimen voor een heirleger ambtenaren en officieren van allerlei leeftijdslechts enkele stoutmoedige jongedames en eenige door dochters omringde matrones blijven nog wat langer vertoeven tot stichting der jeugdige flaneurs. Ter eere van onze stad moet gezegd worden dat de café’s zoowel als de sociëteiten eerst laat betreden worden, geheel anders dan in de groote, rumoerige koopsteden, waar ook vrij wat meer gebruik wordt gemaakt van de lunch-restauratiën, want een rechtgeaard Haagsch ambte naar voert meestal zijn broodje met zich. De eigenlijke 1) Red.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 69