’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 59 Ofschoon de residentie tegenwoordig betrekkelijk op weinig oud-adelijke geslachten kan bogen telt men vele patricische familiën onder de ingezetenen en bovendien een aantal vreemde diplomaten, zoodat de aristocratie er ruim vertegenwoordigd is en deze een eigen club vormt, waarvan het duidelijkst uiting wordt gegeven door het casino, dat zijne winterfeesten viert in de daarvoor uit nemend geschikte Oude Doelen, in welks schoone, groote zaal oudtijds de nieuwe ridders werden ingehuldigd. Voor het overige zijn de coteriën hier minder streng gescheiden dan wel elders het geval is, vermoedelijk omdat uit den aard der zaak op dë hoffeesten ook menig persoon wordt uitgenoodigd die deze eer alleen aan zijn thans bekleeden rang dankt. De deftige burgerstanden waartoe wij ook de hoogere ambtenaren en officieren rekenen, leven vrij wat een voudiger al bevolken zij hoofdzakelijk de schouwburgen en concerten, waarvan vooral de Indisch-gasten veel gebruik maken daar zij zich zoo lang dat genoegen moesten ontzeggen; Oefening kweekt Kennis en de Diligentia- concerten behooren ook tot de vereenigingen van dezen stand. De „bonne bourgeoisie”, in Nederland en ook in den Haag gelukkig een breede strook der maat schappelijke lagen uitmakend, weet zich recht goed schadeloos te stellen door velerlei bijeenkomsten en collegiën, waaronder Nieuwland eene eerste plaats bekleedt van het onderling verkeer behoeven wij wel niet bijzondere melding te maken, dat hangt af van individueelen smaak. De lagere standen weren zich ook duchtig en hun gezellig bijeenzijn staat onder leiding van vakvereenigingen, die doorgaans voordrachten met voorstellingen en bals afwisselen of ook wel doen samensmeltenonder de talrijke zijn de typografenbonden stellig niet de minsten. Ziedaar hoe het gezellig leven zich openbaart wat de genoegens

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 72