6o ’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE ICpE EEUW. betreft, doch men meene niet dat de Hagenaar zijne geestelijke belangen zou verwaarloozenver vandaar, immers kunnen wij noemen het Natuurkundig gezelschap van Diligentia, de Vereeniging die Haghe, het Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, de Alliance Franchise en een ongehoord aantal voordrachten over de meest uiteen- loopende wetenschappelijke, kunstlievende, krijgskundige, spiritistische, theosofische en sociale onderwerpen. De schildersbent heeft zich hier beter aangesloten dan de musici en daaruit zijn Pulchri Studio en in de laatste jaren ook de Haagsche Kunstkring geboren, beide in flinke gebouwen gehuisvest en van tijd tot tijd behalve tentoonstellingen en kunstbeschouwingen ook feestavonden gevende, die vooral van de eerstgenoemde club luisterrijk of weleens ondeugend geestig zijn. Steeds strekt ’s-Gravenhage een groot aantal schilders tot woonplaats en daaraan is ongetwijfeld te danken de bloei der Koninklijke Teekenakademie of Akademie van beeldende kunsten, met aangrenzend nog in wording zijnd Museum van Kunstnijverheid. De Koninklijke Muziekschool strekt op soortgelijke wijze tot opleiding voor muziek en zang. Derhalve worden de kunsten in dit opzicht niet verwaarloosd en evenmin het onderricht in handwerken want zoowel de Industrieschool voor meisjes als de Huishoud- en kookschool en vooral de zeer gunstig bekende Ambachtsschool zorgen daarvoor. Voeg hierbij de gelegenheid om zijn geest te beschaven in velerlei musea en kunstverzamelingen, dan heeft den Plaag waarlijk niet te klagen en met name moet de rijke Koninklijke bibliotheek genoemd worden waar schatten van bekwaamheid en geleerdheid kunnen worden ver zameld, want de boekenschat staat voor ieder open, zelfs des avonds kan men er uren aan studie wijden en het zeer welwillend personeel is bovendien bevoegd ver-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 73