’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE I9DE EEUW. 6l In den loop van een eeuw moet er noodwendig veel Veranderen, maar vooral de 19° eeuw, die der waar nemingen, uitvindingen en toepassingen, was ontzaglijk rijk aan veranderingen, doorgaans verbeteringen en wel in die mate dat jongere lieden weleens verwonderd gunning te geven tot het naar huis medenemen van de verschillende werken. Wij weten dat hier ter stede aan het onderwijs veel zorg wordt gewijd en achten eene opsomming dier in richtingen totaal overbodig, maar wijzen er liever op dat tegenwoordig voorzorg als hoofdonderdeel van verzorging der mingegoeden wordt beschouwd, zoodat er wellicht een tijd aanbreekt dat veel armoede wordt voorkomen. Jammer dat te midden van al wat tot nut, genoegen en opheffing der volksklassen wordt gedaan één snaar van het instrument onhandig wordt bespeeld althans naar het oordeel van die standenwij bedoelen de volksvermaken welke doorgaans tot nog toe druk en toch saai, kostbaar en toch onbevredigend uitvallen en waardoor het oude volksvermaak, de kermis niet vergoed wordtal zijn wij volstrekt geen voorstanders van die rumoerige, loszinnige roes welke het publiek beving als die jaarmarkt was ingeluid, toch betreuren wij het bijna dat de afschaffing niet werd voorafgegaan door een grondig onderzoek naar een waardiger, opwekkender remplacement. Hier ter stede was de kermis altijd minder luidruchtig en ongebonden dan wel elders, en vooral toen de kramen die het Voor hout vulden nog werkelijk fraaie, nieuwe en zeldzame artikelen aanboden, zoodat zelfs de Koninklijke familie er rondwandelde en inkoopen deed, was de Haagsche kermis wijd en zijd vermaard.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 74