’s-GRAVENHAGE GEDURENDE DE IQDE EEUW. 63 eene vergelijkende beschouwing vordert, dan begrijpen wij volkomen dat iemand die na honderd jaren weder verrees als dit kon geschieden zich volstrekt niet te huis zou gevoelen te midden onzer drukke beslomme ringen en veeleischende levensomstandigheden. Hij zou op deze wereld niemand en niets herkennen maar wel erkennen dat de machtige stroom van ontwikkeling onge hoorde uitkomsten opleverde, doch tevens betreuren dat er ongetwijfeld vrij wat goeds op den achtergrond werd geschovensoliditeit, eenvoud, huiselijke zin, bescheiden heid raakten wel ietwat van de baan. Is de geweldige ontwikkeling der wetenschappen, de krachtige zich daaraan parende lust tot onderzoek, waarvan noodwendig eenigszins gewaagde proefnemingen het uit vloeisel zijn, niet juist de schuld der opgesomde gebreken; voert ook het steeds gemaklijker wereldverkeer niet tot het verlaten van huis en haard, de verleiding der schitterende tooneelvoorstellingen en der schoone muziekuitvoeringen niet tot uithuizigheid? Het is een geheel andere wereld geworden, de kalme en vooral deftige Hollander is niet meer te vinden, het karakter wijzigde zichmet de trekschuit vlood de goudsche pijp heen, de kolfbaan werd tot danszaal ingericht of moest plaats ruimen voor kegelbaan en biljard. Zoo ging het ook in het maatschappelijke leven; de blikken werden ruimer, wien kan het ontgaan hoe inspan ning van den geest tot groote uitkomsten leidden. De spoorwegen en het stoomverkeer deed velen meer en beter zien dan voorheen met den besten verrekijker; dit instrument werd op zijn beurt verveelvoudigd tot teleskoop en mikroskoop, waardoor het oneindig verre en het ongelooflijk kleine kan worden nagespoord. Was de oude Nederlander trotsch op zijne kanalen, thans spreekt men van zeewegen, de natuurlijke zeer

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 76