67 DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. In i8qi waren hier in de Nederduitsche Hervormde Gemeente negen predikanten werkzaam. In 1830 is door Koning Willem I het beroepen van een tienden predikant toegestaan. Den igden Maart 1857 werd een elfde predikant beroepen; den i3den Dec. 1883 een twaalfde, en nog vóór het begin der twintigste eeuw kan er een dertiende zijn. Deze getallen geven te denken. Terwijl in honderd jaren het getal kerken en evangelisatiegebouwen kwam van zes op een en dertig, kwam het getal predikanten in de Ned. Hervormde Kerk van 9 op 13. Waartegenover, om billijk te zijn, moet gesteld worden dat sinds dien de Gereformeerde Gemeenten vijf; de Doopsgezinde, Angli- caansche, Duitsche Gemeente ieder een leeraar tot het getal toebrachtenen dat, wanneer de evangelisatie gebouwen worden medegerekend, dan ook de Godsdienst- onderwijzers-evangelisten niet mogen vergeten worden. Ook nam de werkzaamheid der gemeenteleden in het oogvallend toe. de Regentessekerk. De Gereformeerde Gemeenten A en B vier kerken; nl. de kerk in de Nobelstraat; de Oosterkerk (aan den Zuid-Oost-Buitensingel); de kerk aan de Bazar- laan, en de Westerkerk op de Beestenmarkt; vervolgens hebben de Waalsche Hervormden, de Lutherschen, de Remonstranten, de Christelijke Gereformeerden (Snoek- straat) de Doopsgezinden, de Engelsche, de Duitsche, de Apostolische (irvingiaansche) en de Darbistische Gemeenten elk eene kerk; terwijl de Haagsche afdeeling van den Protestantenbond des Zondags samenkomt in de zaal van de Loge, en onze Nederd. Hervormde Gemeente daaren boven nog tien grootere of kleinere Wijk-of Evangelisatie gebouwen bezit, die voor een deel der gemeente gerust met kerken gelijk te stellen zijn Te samen een en dertig.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 80