68 DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. De eerste die het getal der bestaande kerken kwam vermeerderen was de Willemskerk. Omstreeks het jaar 1850 stond, wat nu Willemskerk is, als Koninklijke Manege in- den tuin, die van het paleis naast het ministerie van financiën tot aan de Javastraat liep. Het jaar 1853 kwam, en in dat jaar de April-beweging; gelijk ieder weet gericht tegen -„de goedkeuring en wettige erkenning der Pauselijke Hiërarchie en van den aartsbisschop en bisschoppen, wier benoeming door Rome was aange- kondigd”. Er waren maar weinig protestanten die hunne kerk niet ernstig bedreigd zagen door de „paapsche stoutigheden”, en de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente richtte in die dagen een adres aan Z.M. Koning Willem III, begeerende dat Hij „toch niet zou toelaten dat bisschoppen, door de hooge regeering als zoodanig gewettigd, in ons vaderland zouden optreden, wier eed en roeping het is de vrijheid bij anderen te onderdrukken.” Dit adres is gedateerd April 1853, en namens den algemeenen Kerkeraad geteekend door de hh. Ds. H. L. Oort en Ds. R. Bennink Jansonius. Thans kunnen wij er nogal kalm op terug zien de bisschoppen zijn gekomen, maar er is geen enkel protestant verbrand; alle „andersdenkenden” in Nederland denken anders; en a] wilden zij in’t geheel niet „denken”, „de bisschoppen” zullen er zich niet druk over maken. Maar in die dagenWel, in die dagen stond dikwijls het waarachtig godsdienstig leven precies in omgekeerde reden tot de wereldsche levenmakerij over kerkelijke aangelegenhedenen men kan zich dus eenigermate de onrust, ja de verontwaardiging voorstellen van alle brave protestanten, toen er „een roomsch kom- plot” werd ontdekt, een heuzig komplot. Weet U welk? Men wilde de manege des Konings koopendaar een roomsche kerk van maken, en in het park roomsche processies houdenDat komplot werd ontdekt.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 81